اختلال یادگیری ویژه در ریاضی (Dyscalculia)
توانایی فرد در فهمیدن اعداد یا یادگیری اصول ریاضی را تحت تاثیر می‌گذارد.

افرادی که این نوع از اختلال یادگیری را دارند در مهارت‌های محاسبات ریاضی و فهمیدن اعداد و اصول ریاضی مشکل دارند. اختلال یادگیری ویژه در ریاضی در پردازش پایه‌ای و اساسی اعداد ضعف دارند که خود سبب مشکل در شمارش، استفاده از پردازش غیرکلامی برای عملیات ساده‌ی عددی و تخمین تعداد و بزرگی چیزی می‌شود.
برای اینکه این مهارت‌های ریاضی برای حل مسائل پیچیده‌تر ریاضی ضروری است، بنابراین چنین افرادی در استدلال کمی دچار مشکل می‌شوند.

اختلال یادگیری ویژه در نوشتن (Dysgraphia)
این نوع اختلال دست‌خط و مهارت‌های ظریف افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
این نوع از اختلال یادگیری، با توانایی ضعیف در نوشتن خوانای حروف و اعداد تعریف می‌شود. ریشه‌ی اختلال یادگیری ویژه نوشتن، مشکل در ذخیره و بازیابی کلمات و حروف است. افرادی که به این نوع اختلال مبتلا هستند، در عملکردهای اجرایی (مانند برنامه‌ریزی و سازماندهی) مشکل دارند.

اختلال یادگیری در خواندن (Dyslexia)
این نوع از اختلال یادگیری که به نارساخوانی هم معروف است با تشخیص درست و دقیق کلمات شناخته می‌شود. افراد نارساخوان با شناسایی کلمات و هجی کردن مشکل دارند.
مشکل در خواندن گاهی به علت مهارت‌های ضعیف در خواندن کلمات بروز می‌کند.
این افراد در آگاهی‌های واجی مشکل دارند که به توانایی شنیدن، شناسایی و دستکاری صدای شنیده شده شامل هجاها، بخش‌ها و صدای کلمات است.

این افراد ممکن است در پردازش املایی هم مشکل داشته باشند که روی ارتباط دادن بین حروف با هم و ترکیب درست و دقیق حروف با صداها تاثیر می‌گذارد.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با متخصصان مرکز تخصصی مفید در تماس باشید.
شماره تماس: 02144526034

آموزشیکودکانمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *