ADHD یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی، اختلالی است که در کودکی شروع می¬شود. این اختلال عبارت است از الگوی مداوم بی‌¬¬توجهی/ و یا بیش¬ فعالی- تکانشگری که با کارکرد یا رشد فرد تداخل داشته باشد. فرد ممکن است هم¬زمان علایم بیش¬ فعالی و بی¬‌توجهی را تجربه کند (تظاهرات مرکب)، و یا این¬که صرفاً تظاهرات بیش¬ فعالی، یا بی‌¬توجهی را بروز دهد.

 

این اختلال که در دسته اختلالات رشد عصبی قرار می¬گیرد، می¬تواند بسیار مخرب باشد و تأثیرات منفی پایداری بر زندگی کودکان مبتلا و خانواده آن¬ها بگذارد.

 

شیوع ADHD در کودکان 5%- 10% و در بزرگسالان 3%- 5% تخمین زده شده است. همچنین به طور تخمینی 40%- 65% کسانی¬ که در کودکی تشخیص این اختلال را دریافت کرده¬اند، در بزرگسالی نیز مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی تشخیص داده می¬شوند. برخلاف بی¬‌توجهی که با رفتارهایی نظیر نیمه¬‌کار گذاشتن کارها، نداشتن پشتکار، و مشکل در حفظ تمرکز آشکار می¬شود، بیش فعالی به افزایش فعالیت¬های حرکتی در مواقع نامناسب، وول خوردن زیاد، بازی با انگشتان، یا پرحرفی نیز اطلاق می¬شود.

 

همانند پرخاشگری و بزهکاری، بیش¬ فعالی در پسرها شیوع بالاتری دارد. علیرغم اینکه اکثر والدین در دوران نوپایی متوجه شروع برخی علایم در کودک خود می-شوند، اغلب در دوره دبستان است که کودک تشخیص احتلال نقص توجه و بیش فعالی را دریافت می¬کند.

 

مطالعاتی به بررسی تأثیر و رابطه ADHD دوران کودکی با مشکلات آتی فرد در دوران بزرگسالی پرداخته‌¬اند. در این مطالعات عنوان شده است که کودکان مبتلا به بیش¬ فعالی با احتمال بیشتری درگیر رفتارهای بزهکارانه و مجرمانه در بزرگسالی خواهند شد. همچنین مواردی نظیر تحصیلات در حد متوسطه، اخراج و استعفای مکرر از محل اشتغال، و رفتارهای جنسی پرخطر در بزرگسالانی که در کودکی مبتلا به ADHD تشخیص داده شده‌¬اند، بیشتر است. در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شده است که ADHD کودکی، خطر روی آوردن به الکل و ماری¬جوانا و مصرف مکرر آن در اوایل بزرگسالی را افزایش می¬دهد. کودکان مبتلا به ADHD در بزرگسالی مشکلات بیشتری در زمینه سازگاری نیز تجربه خواهند کرد.

 

 

مرکز تخصصی مفید با داشتن کادری مجرب در خدمت کودکان دارای اختلال یادگیری برای بهبود مراحل تحصیلی آن ها، است.

آموزشیکودکانمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *